Komik Sözler

Komik yazılar

Komik resimler

Reklamlar

Deprem Bunlardan Olurr İştee

daa önce verildiyse şimdiden ösürr dilerimm :wink: :wink: :wink: :wink:

Batıl deprem efsaneleri
Dünya üzerinde varolan farklı kültürler, depremin oluşumunu da farklı şekillerde açıklamış bulunuyor. İşte, birbirinden ilginç efsaneler.

Hindistan: Dünya, bir kaplumbağanın sırtında duran 4 fil tarafından tutulur. Kaplumbağa da bir kobra yılanının üzerinde dengededir. Bu hayvanlardan herhangi biri hareket ettiğinde dünya sallanır.

Assam: Dünyanın içinde yaşayan bir grup insan, dünyanın üzerinde hala insanların yaşayıp yaşamadığını anlamak için zaman zaman yeri sallar.

Meksika: El Diablo (şeytan), dünyanın içinde dev yarıklar açar. O ve şeytani arkadaşları, dünya üzerine çıkmak ve sorun yaratmak için bu yarıkları kullanır.

Rusya: Dünya, Tuli adında bir tanrının çektiği kızak üzerindedir. Kızağı çeken köpekler pirelidir ve kaşınmak için durduklarında dünya sallanır.

Mozambik: Dünya, yaşayan bir varlıktır ve insanlarınkiyle benzer problemleri vardır; bazen ateşlenerek hastalanır ve titrer.

Yunanistan: Aristo'ya göre, güçlü ve vahşi rüzgarlar tuzağa düşer, yerin altında büyük ve derin mağaralarda tutulur, kaçmak için mücadele ederler. Depremler, işte bu mücadelenin sonucudur.

Yeni Zellanda: Dünya, anne rahminde genç tanrı Ru'yu taşır. Her bebeğin yaptığı gibi Ru da gerinip tekmeleyince, depreme neden olur.

Romanya: Dünya, sadakatin, umudun ve yardımseverliğin kutsal sütunları üzerinde durur. İnsanların hareketleri bu sütunlardan birini zayıflattığı zaman deprem olur.

Orta Amerika: Kare olan dünya, 4 köşesinden 4 tanrı tarafından tutulur. Bu tanrılar, nüfus fazlalığı olduğuna karar verilirse, fazla insandan kurtulmak için dünyayı devirirler.

Batı Afrika: Bir dev dünyayı kafasında taşır. Dev, genellikle oturur ve doğuya bakar; ama bazen bir sarsıntıyla batıya dönüp sonra tekrar doğuya döndüğünde, bu durum deprem olarak hissedilir.

İskandinavya: Tanrı Loki, kardeşi Baldur'u öldürmekten cezalıdır ve yeraltında bir mağarada, bir kayaya bağlıdır. Yüzünün üzerinde bir yılan, Loki'nin kız kardeşinin bir kaseyle yakaladığı zehrini damlatır. Zaman zaman kız kaseyi boşaltmak için uzaklaşır. Sonra, zehir Loki'nin yüzüne düşer. Loki engellemek için yüzünü çevirir, bunun üzerine yer sallanır.

Doğu Afrika: Dev bir balığın sırtında bir taş vardır. Bir inek o taşın üzerinde durur ve dünyayı boynuzlarından birinde dengede tutar. Zaman zaman ineğin boynuzu acımaya başlar ve dünyayı bir boynuzundan öbürüne atar, böylece deprem olur.

alıntıdır

Bu haber 29 Ekim 2010 tarihinde tarafından Geyik kategorisi altına yazılmış. ve Yorum yapılmamış

Benzer yazılar

ReklamlarKimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar

wpDiscuz

Reklamlar


Rastgele yazılar


Facebook Grubu